Управління ризиками

У стратегії ризик-менеджменту застосовуються наступні правила:

- Максимум виграшу.

- Оптимальна вірогідність результату.

- Оптимальна коливається результату.

- Оптимальне поєднання виграшу і величини ризику. Суть правила максимуму виграшу полягає у тому, що з можливих варіантів ризикових вкладень капіталу вибирається варіант, що дає найбільшу ефективність результату при мінімальному або прийнятному для інвестора ризику.

Центральне місце в оцінці підприємницького ризику займають аналіз і прогнозування можливих втрат ресурсів при здійсненні підприємницької діяльності. Мається на увазі не витрату ресурсів, об'єктивно обумовлену характером і масштабом підприємницької діяльності, а випадкові, непередбачені, але потенційно можливі втрати, що виникають унаслідок відхилення реального ходу підприємництва від задуманого сценарію.

Джерела виникнення інвестиційних ризиків можна розділити на ряд основних категорій:

- Відомо, що із збільшенням процентної ставки (облікової ставки банків) ціна на облігації падає. Ризик, пов'язаний з процентною ставкою, обумовлений тим, що її зміна в майбутньому для нас невідома. Чим віддалену перспективу інвестори вимушені брати до уваги, тим вища невизначеність процентної ставки. Тому довгострокові облігації є більш чутливими до зміни процентної ставки, ніж короткострокові. При підвищенні процентної ставки курси акцій також падають, оскільки акції є фінансовими інструментами, конкурентними по відношенню, наприклад, до депозитних внесків. Процентна ставка, що росте, - позитивний чинник для грошового ринку, але негативний для всього ринку капіталів в цілому. Дисконтування доходу по будь-якому цінному паперу напряму пов'язане з величиною облікової ставки. Чим вищі облікові ставки, тим більша сума потрібна для придбання цінних паперів в теперішньому часі, щоб одержати заданий дохід в майбутньому. При зниженні процентних ставок виникає ризик того, що інвесторам доведеться реінвестувати свої майбутні доходи під нижчі відсотки.

- Інфляція зменшує купівельну спроможність грошей. Інвестор шукає такі фінансові інструменти, які компенсували б зростання цін і забезпечували рівень доходу, що перевищує рівень інфляції. Якнайбільше від інфляції незручності для облігацій з фіксованою ставкою. В умовах стабільної економіки найбільш стійкі - акції з курсовою вартістю, що постійно підвищується (ринковою ціною). Якщо прибутки компанії ростуть лише пропорційно інфляції, або навіть нижче середнього рівня інфляції, то якість акцій такої компанії буде невелика. Залежність курсової вартості акцій від економічних показників діяльності підприємства стає явнішій при зниженні рівня інфляції і стабілізації макроекономічної обстановки.

- Коливання обмінного курсу приводять до появи валютного ризику. При цьому міняється ефективність зарубіжних інвестицій; змінюється співвідношення прибутків експортерів і імпортерів; стримується або додатково стимулюється інфляція. Для російських умов, коли рівень інфляції сильно залежить від зростання курсу долара, валютний ризик має особливе значення, оскільки при нерозвиненому валютному ринку зміни валютного курсу визначаються переважно не економічними, а політичними чинниками. Крім того, величина валютного ризику визначається ще і обмеженим числом інструментів валютного ринку, що зменшує можливості диверсифікації по різних видах валют. Крім того, обмеження на інвестиції у валютні активи накладає чинне в Росії законодавство про валютне регулювання.

- Чинники виробництва. Перш, ніж здійснювати інвестиції в підприємства (промислові, сільськогосподарські і т.д.), необхідно оцінити їх фінансове положення і інші чинники, що визначають умовах їх діяльності. До них, зокрема, відносяться:

• рівень розвитку даної галузі, ринкова кон'юнктура в конкретному секторі виробництва, до якого відноситься підприємство;

• специфіка галузі. Наприклад, для добувних галузей головне - ціна на сировині, для виробничих - доступність сировини і тривалість виробничого циклу і т.д.;

• стадія життєвого циклу, на якій знаходиться підприємство, рівень його спеціалізації в даній галузі, упровадження нових технологій або виробництво якісно новій продукції т.д.

- Політичний чинник. Цей чинник ризику особливо істотний на перехідних етапах розвитку економіки. Від політики уряду, складу кабінету і т.д. напряму залежить багато хто з перерахованих вище чинників ризику.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Інші статті по менеджменту

Аналіз діяльності підприємства ТМ Фанні
Темою моєї роботи є «Організація праці менеджера на конкретному підприємстві на прикладі ТМ «Фанні». Метою даної роботи є аналіз діяльності підприємства, а конкретно – фінансо ...

Антикризове управління бізнесом
У сучасній літературі ще не склалося загальновизнаного уявлення про кризи в розвитку соціально-економічної системи. Існував погляд, що кризи є характерною рисою капіталістичного способу ...

Менеджмент групової (колективної) діяльності
У сучасних умовах свідома і продуктивна діяльність людей завжди має суспільний характер, люди об'єднуються певним шляхом, утворюючи групи (колективи). У соціології прийнято виділяти г ...

Розділи