Управління ризиками

Підприємницький ризик можна ділити на два види: фінансовий і комерційний. Фінансовий ризик складається з наступних типів: валютний, кредитний, процентний і ринковий. Комерційний же ризик ділиться на маркетинговий і діловий ризики. Розглянемо перераховані ризики на матеріалах будівельної фірми. Валютні ризики є вірогідністю отримання валютних доходів або втрат, пов'язаних із зміною курсу однієї іноземної валюти по відношенню до іншої, зокрема національної валюти при проведенні зовнішньоекономічних, кредитних операцій, а також при проведенні фірмою своєї інвестиційної політики в іншій країні. Компанії всіх типів схильні до ризику унаслідок коливань обмінних курсів валют і процентних ставок.

Чинники, що впливають на валютні ризики:

• статистика платіжного балансу,

• фінансові рішення,

• урядова фінансова (витрати) і монетарна (зростання пропозиції грошей) політика,

• збільшення «спреди» (розриву) між офіційним і ринковим курсами,

• наслідки зміни валютних курсів.

Кредитний ризик - це вірогідність отримання певного результату кредитором після сплати (несплати) позичальником (будівельною фірмою) основного боргу і відсотків за кредитом відповідно до термінів і умов кредитного договору.

Кредитний ризик ділиться на наступні типи:

• ризик неповернення кредиту,

• депозитний ризик,

• лізинговий,

• факторинговий,,

• форейтний і ін.

Депозитний ризик відноситься до ризиків ліквідності і пов'язаний з достроковим відгуком вкладниками своїх внесків з кредитної установи. Попередженню втрат або формуванню депозитів можуть сприяти особливі умови, що включаються в договір про кредитний внесок, який повинен полягати між клієнтом і банком. Періодично кредитна установа повинна оцінювати ступінь використовування депозитів, що знаходяться в його розпорядженні. Для цього визначається коефіцієнт зв'язаності депозитів. Він повинен бути рівний «1», що означає, що всі депозити кредитора задіяні в його обороті.

Лізинговий ризик. Розрізняють прямий і непрямий лізинг. Прямий лізинг має місце у тому випадку, коли виготівник або власник майна сам виступає лізінгодателем, а непрямий - коли здача в оренду ведеться через третю особу. По методу кредитування розрізняється терміновий і відновлений лізинг. При терміновому лізингу здійснюється одноразова оренда, а при відновлюваному - договір лізингу поновлюється після закінчення першого терміну договору. Залежно від особливостей об'єкту, що здається в оренду, розрізняють лізинг рухомого майна і лізинг нерухомого майна. Звичайно лізинг нерухомості застосовується при будівництві. Факторинговий ризик - вірогідність отримання визначеного результат за допомогою покупки спеціалізованою фінансовою компанією грошових вимог експортера імпортеру. При покупці вимог факторингова компанія застосовує звичайно відкриту цессию, тобто сповіщає покупця про поступку вимог експортера, і рідше приховану цессию, коли покупцю про неї не повідомляється. Форфейтний ризик - це ризик кредитної організації по оплаті боргового зобов'язання імпортера, без права регресу (обороту) боргових і платіжних документів на колишнього власника. Форфейтірювання як форма кредитування зовнішньої торгівлі дає деяку перевагу експортеру: страхування ризику неплатежу, звільнення його від дебіторської заборгованості, фіксовану договором тверду облікову ставку і інше.

Процентний ризик викликаний вірогідністю зміни процентних ставок, виплачуваних по привернутих засобах, над ставками за наданими кредитами. Розрізняють позиційний, структурний і інші процентні ризики. Позиційний ризик - це ризик по якійсь позиції по відсотку в даний конкретний момент. Наприклад, кредитна організація видала будівельній фірмі кредит з плаваючою процентною ставкою. Невідомо, чи принесе вона кредитної організації дохід. В цілях управління цим ризиком можна передбачити в балансі зміну відсотків по внесках і вирівняти відсотки по активах і пасивах балансу кредитної організації. Структурний ризик - це ризик в цілому по балансу кредитної організації, викликаний змінами на грошовому ринку у зв'язку з коливаннями процентних ставок. Отже, процентний ризик впливає як на прибуток, одержаний від відсотків, так і на баланс кредитної організації в цілому. Причини процентного ризику:

• неточний вибір різновидів процентної ставки,

Перейти на сторінку: 3 4 5 6 7 8 9 10


Інші статті по менеджменту

Управління трудовими ресурсам як динамічна система
Управління людьми має довгу історію. Фактично появу управління людьми можна пов’язати з появою перших людських спільнот – племін, общин, кланів, адже коли об’єнуються дві людини для ...

Управління персоналом в соціальній сфері
Ефективність економіки будь-якого суспільства в першу чергу визначається якістю наявних трудових ресурсів та способом їх включення у виробництво, адже основною продуктивною силою є люди з їхніми здібн ...

Співвідношення форм та методів здійснення оплати праці для підприємств різного спрямування
На сьогоднішній день наша держава знаходиться в процесі динамічного розвитку соціально-економічних відносин. З кожним роком економіка країни зміцнюється, зростає ВВП, поступово підвищує ...

Розділи