Схема надання послуги управлінського консалтингу

Особливості функціонування ринку управлінського консультування в цілому визначаються специфікою самого товару - консалтингової послуги, інтелектуального продукту, що залишається у розпорядженні клієнта після завершення консультування.

Специфіка консалтингової послуги (рис.2.1) полягає в її удаваній невідчутності, непомітності та, як правило, у відсутності завершеної матеріальної форми до її продажу. Тому ідентичні консалтингові продукти, виконані двома консалтинговими фірмами, можуть відрізнятися не тільки за формою, але й мати різну методологію розробки та зміст. Отже, клієнт може оцінити якість наданої йому послуги або відразу після завершення процесу консультування, або через деякий проміжок часу.

Рис. 2.1 - Особливості товару "Консалтингова послуга" [2]

Схема надання консалтингової послуги має наступну структуру (“консалтингове колесо”) [6]:

- контакт з клієнтом;

- первинна пропозиція;

- ділова пропозиція(контракт);

- пошук інформації;

- аналіз і висновки;

- альтернативи та рекомендації;

- комунікація та звітність;

- управління впровадженням;

- завершення та оцінка;

- ініціювання повторного контанку з клієнтом на надання наступного циклу консалтингової послуги;

Надання консалтингових послуг проаналізуємо на базі матеріалів консалтингової компанія Strategic Consulting Group, яка стояла біля витоків створення консультаційного ринку в Україні з початку 1995 року (у той час мала назву "Український центр післяприватизаційної підтримки підприємств") і 14 березня 2001 року стала ініціатором створення та безпосереднім розробником інтернет-порталу для управлінців Management.com.ua , віртуального середовища для професіоналів в управлінні.

Strategic Consulting Group(SCG) надає управлінські консалтингові послуги (або послуги менеджмент-консалтингу) в п'яти структурованих напрямках:

- Стратегія

- Бізнес-процеси

- Управління змінами

- Корпоративні фінанси

- Корпоративна соціальна відповідальність

а) Mенеджмент-консалтинг > Стратегія

Надання послуг з розробки та супроводу впровадження стратегії відбувається в кількох спеціалізованих напрямках:

Стратегія розвитку бізнесу

Стратегія прориву

Стратегія для холдингів, корпорацій

Стратегічна ідея бізнесу

Стратегія створення альянсів

Побудова процесу розробки стратегії

Супровід розробки IT-стратегії & Вибору інформаційних систем

1.Стратегія розвитку бізнесу

Формування основних внутрішніх "правил гри" на довгострокову перспективу, які забезпечать максимальне використання можливостей на ринку, створених конкурентами, клієнтами, постачальниками, самою компанією, а також розкриття потенціалу команди. До такої складової стратегії звертаються топ-менеджери компаній, для яких зовнішні можливості в декілька разів перевищують внутрішню спроможність компанії, та для яких прискорення, формування "внутрішньої нової системи координат" (єдиної для всього персоналу) є пріоритетом розвитку на декілька років.

2. Стратегія прориву

Формування стратегії прориву передбачає цілу низку вимог до змін, які входять до компетенції вищого керівництва і покликані значно підвищити результативність на всіх рівнях. Формування та впровадження стратегії прориву потребуватиме нових компетенцій та способу мислення, нових "революційних" ідей (інновацій). Як результат, мова піде про нові продукти, управлінські принципи, модель ведення бізнесу, бізнес-процеси, нарешті - про нову бізнес-куль-туру. Робота зі стратегією прориву супроводжується реінжинірингом бізнес-процесів компанії.

3. Стратегія для холдингів, корпорацій

Створення спільної для декількох бізнесів корпорації, холдингу, стратегії розвитку, принципів та правил взаємодії. SCG допомагає клієнтам визначити роль корпоративного центру, керуючої компанії та сформувати принципи розвитку основних напрямків бізнесу, використання ресурсів. Особлива увага приділяється створенню культури корпоративного управління задля забезпечення прозорості та керованості активів власників та інвесторів.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4


Інші статті по менеджменту

Методичні основи формування перспективного товарного асортименту промислових підприємств
Порівняно нещодавно на Україні, та і в інших колишніх державах соцтабору, діяла командно-адміністративна система господарювання. Підприємства знаходились в прямому підпорядкуванні відповідн ...

Оглядово-аналітичні документи
Актуальність теми: Протягом усього періоду розвитку науки і культури йде процес накопичення інформації та знань, які фіксуються в документах. Кількість документів постійно збільшується. ...

Лідерство, вплив та влада
В другій половині минулого століття після перемоги промислової революції на Заході ринкові відносини оволоділи всіма сферами життя суспільства. Як гриби після дощу росли великі фірми, що ...

Розділи