Кількість інноваційно-активних промислових підприємств

Інноваційна активність у промисловості України характеризується даними, наведеними у табл. 2.

Як бачимо з таблиці 1, кількість інноваційно-активних промислових підприємств в Україні зростає. У 2008 році, порівняно із 2006, ця кількість збільшилась на 279 од. Найбільше таке зростання відбулось у підприємствах з виробництва

харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (на 67 од), целюлозно-паперове виробництво (на 29 од.) іншої неметалевої мінеральної продукції (на 27 од.), у підприємствах хімічної та нафтохімічної промисловості (на 31 од.), машино-будування (на 27 од.), виробництві машин та устаткування (на 16), виробництві електричного та оптичного устаткування (на 20 од.).

На перший погляд ці результати є досить втішними, проте слід виділити те, що сам відсоток інноваційно-активних підприємств у загальній кількості промислових підприємств становить тільки 14, 2 %. Порівняно з 2007 роком він звичайно збільшився , проте саме за рахунок збільшення кількості промислових підприємств на 25%. Тому можемо зробити висновок що інноваційна активність промислових підприємств помітно спадає.

Що ж стосується підприємств, що виготовляють неметалеву мінеральну продукцію,то тут ситуація аналогічна. Хоча інноваційних підприємств побільшало, проте порівнюючи темпи зростання загальної кількості промислових підприємств з інноваційно-активними то тут відбувається спад (рис.1)

Рис.1 Темпи зростання інноваційно-активних підприємств, що виготовляють неметалеву мінеральну продукцію в порівнянні до загальної кількості промислових підприємств (2006-2008р.р.)

З даних рис. 1 видно, що у 2007 році порівняно з 2006 кількість інноваційно-активних підприємств, що виготовляють неметалеву мінеральну продукцію не змінилась (73 підприємства у 2006р. і аналогічна сума у 2007 році.), проте як загальна кількість промислових підприємств зменшилась на 3,6%.

Та вже через рік, у 2008р. це тенденція змінилась у негативну сторону. За даними Держкомстату, темпи зростання кількості інноваційно-активних підприємств, що виготовляють неметалеву мінеральну продукцію становили 137 %. Проте в аналогічний період цього ж року темпи зростання загальної кількості промислових підприємств становили 146, 39%.

Отже, хоча в Україні й зросла частка інноваційно-активних, що виготовляють неметалеву мінеральну продукцію, та відбулось це зростання тільки за рахунок збільшення новостворених промислових підприємств.

Держкомстатом України проводяться регулярні опитування керівників про причини низької інноваційної активності їх підприємств. За даними обстеження, проведеного у 2008 році, інноваційну діяльність підприємств стримують: нестача власних коштів (указали майже 83,0 % промислових підприємств), недостатня фінансова підтримка держави (56,6 %), великі витрати на нововведення (55,9 %), високий економічний ризик (38,9 %), недосконалість законодавчої бази (37,7 %), тривалий термін окупності нововведень (34,6 %), відсутність коштів у замовників (31,7 %). Крім того, 19,5 % промислових підприємств зазначили, що здійсненню нововведень перешкоджали нестача інформації про нові технології, 18,5 % – відсутність можливостей для кооперації з іншими підприємствами і науковими організаціями, 18,3% – нестача інформації про ринки збуту, 17,2 % – відсутність кваліфікованого персоналу, 16,0 % – відсутність попиту на продукцію, 14,5 % – несприйнятливість підприємств до нововведень [2].

Отже, дані вказаних опитувань дозволяють зробити висновок про те, що на думку керівників промислових підприємств, протягом останніх років значно збільшився ризик інноваційної діяльності, а також посилилася проблема відсутності кваліфікованого персоналу.

Перейти на сторінку: 1 2 


Інші статті по менеджменту

Аналіз сучасних підходів до стратегій керівництва персоналом в соціальних службах
Побудова організаційної структури державної соціальної служби забезпечує необхідну умову узгодженості дій співробітників, але цієї умови часто недостатньо для ефективної спільної роботи. Кожному керів ...

Методичні вказівки до оформлення звіту з науково-дослідної роботи студентів
У змінах соціальних систем останньої чверті XX – початку XXI століття особливе місце займає перехід до нової системи суспільних відносин, заснованої на цінності кожної людини. Суспільств ...

Розробка заходів щодо удосконалення антикризового управління підприємством (на прикладі КП Втп ВОДА)
Україна є країною з ринковою економікою, такий статус офіційно надано нашій країні з 1 грудня 2005 року Євросоюзом, а з 17 лютого 2006 року Сполученими Штатами Америки. Отже, Україна вс ...

Розділи